Filmy galicja

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje galicja. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Wesele

7,0
Adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego, dokonana przez Andrzeja Wajdę. Odpowiedni klimat epoki został stworzony poprzez kolorystykę, scenografię, kostiumy ale również, a może przede wszystkim przez muzykę. Wajda obsadził aktorów, którzy stworzyli niezapomniane, kreacje. Obraz jest przesiąknięty charakterystyczną dla Wyspiańskiego symboliką, tajemniczością i niejednoznacznymi postaciami. "Wesele" to lektura obowiązkowa dla każdego Polaka.

Austeria

7,0
Rok 1914. Pierwszy dzień i pierwsza noc I wojny światowej. Przy drodze do małego galicyjskiego miasteczka stoi karczma, tytułowa Austeria, prowadzona przez starego, mądrego Żyda Taga. Znajdują w niej schronienie pierwsi uciekinierzy zagrożeni kozackim pogromem. Są wśród nich bogaci, wyemancypowani Żydzi z miasteczka. Są chasydzi - mistycy i fanatycy religii, nie zdający sobie sprawy z tego, co się wokół dzieje. Na tle tej barwnej zbiorowości rysuje się wyrazista postać Taga, filozofa i wolnomyśliciela, mającego świadomość nadciągającej katastrofy. Pełen trzeźwego sceptycyzmu otacza wszakże ciepłem i serdecznością wszystkich, których jego Austeria przygarnęła na tę noc. Przeczuwa, że z nadejściem dnia nadejdzie także zagłada.

Zmory

6,4
Film opowiada o dojrzewaniu wrażliwego chłopca. Jest jednym z ważniejszych debiutów w powojennym kinie polskim. Stanowi ciąg luźno powiązanych epizodów i ukazuje, jak na pozór mało ważne momenty życia kształtują charakter człowieka. Jest buntem przeciwko tłamszeniu indywidualności przez totalitarny system polityczny i służące uniformizacji metody wychowawcze.


Julieta

6,4
Trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych, i tajemnicach, które przed nimi skrywamy.
Tajemnicza i głęboka pasja naznacza życie młodego lekarza i zagraża istnieniu otaczających go osób.
Lata osiemdziesiąte XIX wieku. Objazdowa trupa teatralna ma zamiar wystawić w Bochni „Hamleta”. Całą grupą kieruje starsza aktorka, której kochankiem jest Hipolit. W nim z kolei zakochana jest utalentowana Dziunia. Zespół na przemian odnosi sukcesy i porażki. Nie wszyscy dostrzegają talent Dziuni. Bogaty hrabia widząc jej aktorskie umiejętności, stara się namówić ją na wyjazd do zachodniej Europy.
Wojna domowa. Armia Czerwona zajmuje małe miasteczko w Galicji. Tytułowy komisarz to kobieta Klaudia Wawiłowa, którą prawie wszyscy traktują jako istotę bezpłciową. Tymczasem Wawiłowa oczekuje na urodzenie dziecka. Przed porodem, w przerwie między bojami, pani komisarz zakwaterowała się u wielodzietnej rodziny żydowskiej...
Literacki pierwowzór scenariusza serialu stanowi XIX-wieczna powieść o emisariuszu emigracyjnym działającym na terenie zaboru austriackiego przed Wiosną Ludów. Film zachowuje w pełni sensacyjno-historyczny charakter powieści i przedstawia perypetie dwóch przyjaciół z ławy szkolnej: Damazego, uwikłanego w działalność polityczną, i młodego Juliusza, który kocha się w tajemniczej dziewczynie. Na dodatek szlachecką rezydencję – ów „zaklęty dwór” – nawiedza duch starościca Mikołaja.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…